Fyzikálne tutoriály
úvod
knižnice
experimenty
virtuálne laboratóriá
fyzikálne tutoriály
organizácie a stránky pre učiteľov
zoznamy stránok
vyhľadávače
odkaz

Vyhľadaj na stránke:

http://www.mcasco.com/ocourse.html 
Tutorial, ktory nás uvedie do matematiky chaosu (iterácie, attraktory, chaos, Feigenbaumove číslo, fázový priestor, Mandelbrotove a Juliove množiny, fraktály a afínne transformácie).

http://www.mcasco.com/p1outln.html 
Tutorial klasickej mechaniky pre stredoškolákov.

 

http://www.cedarville.edu/dept/sm/lee/p271-os.htm 
Tutoriál, v ktorom autori nenapísali skoro nič, ibaže zostavili tutoriál z odkazov na cudzie veci. 
http://library.advanced.org/10796/index.html 
Online Physics Tutorial LEARN PHYSICS TODAY 
Každá stať obashuje kontrolné otázky, na ktoré možno priamo odpovedať. Stránka obsahuje kód v java script-e, ktorý odpovede priamo vyhodnocuje. Začína sa prípravou (čo o sú to fyzikálne veličiny a ich jednotky, grafy, vzťahy a výpočty).
Následujú kurzy z MECHANIKY (témy: rýchlosť, zrýchlenie, sily a Newtonove zákony, dvojrozmerný pohyb, šikmý vrh a periodický pohyb). SVETLA A VĹN (témy: vlny, zvuk, svetlo), ELEKTRINY (témy: elektrické sily, elektrické pole, prúd, základné obvody a zložitejšie ele. obvody).
Tutoriál je určený pre stredoškolákov. K absolvovaniu tutoriálu je potrebné mať prichystanú ceruzku a papier.

  http://library.thinkquest.org/16600/ 

Ďalší fyzikálny tutoriál na stránke ThinQuest-u, ktorý je venovaný stredoškolskej fyzike. Autori ho rozdelili na časti: pre začiatočníkov, "stredných" a pokročilých, k tomu pridali časť o modernej fyzike (cool topics) a "vzorcovník". Na stránke funguje aj vyhľadávač.

 

http://aldebaran.feld.cvut.cz/win/vyuka/astrofyzika/   
Výborná stránka na serveri Fakulty elektrotechnickej Českého vysokého učení technického pre záujemcov o astronómiu a astrofyziku, ako aj pre študentov učiteľstva fyziky. Obsahuje množstvo obrázkov a kapitoliek na témy: Slnečná sústava, hviezdy, hmloviny, plazmový vesmír, orientácia na oblohe, gravitácia, fyzikiálne interakcie, kozmológia.

http://aldebaran.feld.cvut.cz/win/vyuka/paradoxy/paradoxy.html 
Relativistické paradoxy priestoročasu. Skvelá (a žiaľ krátka) stránka pre študentov učiteľstva fyziky alebo  iných horlivcov.

http://landau1.phys.virginia.edu/~mf1i/home.html 
Osobná stránka Michael Flower,The Department of Physics at the University of Virginia. Z nej sa možno dostať k dvom rozsiahlym fyzikálnym tútorialom Relativity and Quantum Mechanics (http://www.phys.virginia.edu/classes/252/home.html) a Galileo and Einstein (http://www.phys.virginia.edu/classes/109N/home.html).

 

http://www.tuke.sk/feikf/castice/adv_home.html  

Slovenský tutoriál prebraný z anglickej verzie http://particleadventure.org/, ktorý sa venuje elementárnym časticiam na úrovni stredoškolskej fyziky. Ničo podobné urobili aj česi na adrese http://www-hep.fzu.cz/~adventure

http://www.phy.ntnu.edu.tw/~hwang/index.html 
Osobná stránka Fu-Kwun Hwang, National Taiwan Normal University. Sú na nej odkazy na stránky, kde vysvetľuje základné fyzikálne pojmy a javy a demonštruje ich pomocou Java Appletov. Napríklad cyklotrón (http://www.phy.ntnu.edu.tw/~hwang/cyclotron/cyclotron.html z ponuky New Applets).

 

 http://www.omsi.edu/sln/air 

Stránka je o balónovom lietaní z pohľadu fyzika (témy teplota, tlak, hustota, archimedov zákon, meteorologické pozorovania). Obsahuje inštrukcie pre učiteľa (http://www.omsi.edu/sln/air/teacher/), vedecké vysvetlenie problémov, galériu histórie balónového lietania. Každý z podstatných fyzikálnych pojmov týkajúcich sa tejto témy, má odkaz na vysvetlenie. Na stránke sa nachádzajú aj pekné príklady využitia JavaScript-u (výpočet strednej kvadratickej rýchlosti molekuly ideálneho plynu: http://www.omsi.edu/sln/air/science/gas/more.html a prepočet teploty zo °C na °F a opačne : http://www.omsi.edu/sln/air/science/heat/).