Virtuálne laboratóriá

úvod
knižnice
experimenty
virtuálne laboratóriá
fyzikálne tutoriály
organizácie a stránky pre učiteľov
zoznamy stránok
vyhľadávače
odkaz

Vyhľadaj na stránke:

http://monet.physik.unibas.ch/~elmer/   

Z tejto stránky sú odkazy na pekné applety s kyvadlami, k tomu aj trochu teórie, ktorá vôbec nie je jednoduchá (určená pre vysokoškolákov). Ale applety sa dajú použiť aj na hodine fyziky na strednej škole.

 

http://mgw.dinet.de/physik/SunEarthApplet/sunearth.html   
Skvely applet, ktorý ukazuje, kde sa akurat nachadza Slnko, kde je den, kde je noc. Treba vidieť.

http://www.visualphysics.com/ 
Zaujímavá stranka, z ktorej sa daju stiahnuť zozipované výukove programy, ktoré sa dajú použiť pri výuke fyziky. Programy sú inštalovatelné pod Windows 95/98.

http://www.ex.ac.uk/cimt/dictunit/dictunit.htm    
Slovník a prevodovmier a jednotiek. Je tom aj podstránka (http://www.ex.ac.uk/cimt/dictunit/cclen.htm) s  javascriptom, na ktorej môžete premieňať dĺžku.

http://www.phys.virginia.edu/classes/109N/more_stuff/Applets/newt/newtmtn.html 
Newtonove delo. Znázorňuje Zem (klasiká rytina z Newtonovej knihy), kde na kopci je delo, ktoré strieľa vo vodorovnom smere. Podľa počiatočnej rýchlosti sa náboj môže pohybovať po rôznych dráhach. (Rýchosť sa mení pomocou posúvatka, pri prepísaní v okne applet nefunguje.) Alebo ukážka Brownovho pohybu http://www98.phys.virginia.edu/classes/109N/more_stuff/Applets/brownian/brownian.html
Aplety sú začlenené v rozsiahlom fyzikálnom tútoriale na stránke Univerzity v štáte Virginia, USA. Autorom je Michael Flower (Pozri FYZIKÁLNE TÚTORIALY, Michael Flower,The Department of Physics at the University of Virginia. Odkazy na jeho applety zo stránky http://www.phys.virginia.edu/classes/109N/more_stuff/Applets/home.html).

 

http://landau1.phys.virginia.edu/~snp9b/java/Ripple.html 
Ďalší applet modeluje interferenciu vĺn na vodnej hladine. Autorom je Santosh Pisharody, študent University of Virginia. Je autorom viacerých appletov, odkazy na ne sú zo stránky http://landau1.phys.virginia.edu/~snp9b/java/.

 

http://www.phy.ntnu.edu.tw/~hwang/refraction/refraction.html  
Tento applet je jedným z množstva, ktoré vytvoril Fu-Kwun Hwang  z National Taiwan Normal University (http://www.phy.ntnu.edu.tw/~hwang/index.html), Pozri fyzikálne tútorialy: Fu-Kwun Hwang, National Taiwan Normal University.

 

http://monet.physik.unibas.ch/~elmer/pendulum/upend.htm 
Jednoduchý model kyvadla, v ktorom možno meniť dĺžku závesu a gravitačné zrýchlenie. K tomu sú aj stopky, pri ktorých sa dá približne merať doba kyvu kyvadla. Aj tento applet je začlenený v tozsiahlejšom výukovom texte, zložitosť modelov kyvadiel sa stupňuje až po model kyvadla zaveseného na rotujúcom závese (http://monet.physik.unibas.ch/~elmer/pendulum/rpend.htm). Systému opäť možno meniť parametre a dej možno sledovať na virtuálnom osciloskope (veľmi efektné).