zoznam pokusov

 

Téma v učebnici:

Spájanie kondenzátorov

 

Jav alebo pojem:

nabíjanie kondenzátora, sériová a paralelná kombinácia kondenzátorov

 

Pomôcky:

špendlíky, polystyrén, 4,5V batéria, LED, 200Ω rezistor, tri elektrolytické kondenzátory: 1µF, 10µF a tri 100µF, vodiče

 

Činnosť:

Pomocou dĺžky svitu LED porovnávame výsledné kapacity sériových a paralelných kombinácií kondenzátorov. Pri každej zmene zapojenia je treba použité kondenzátory najskôr vybiť, až potom robiť pokus.

Pripojíme na póly batérie sériové zapojenie 200Ω rezistora, LED a 100µF kondenzátora. Dióda sa krátko rozsvieti a postupne zhasne. Potom namiesto 100µF použijeme 10µF a 1µF. Pri 10µF sa doba svitu diódy pri nabíjaní aj vybíjaní skráti. Pri 1µF dióda už len kratučko blikne. Teda doba nabíjania kondenzátora sa so zmenšujúcou kapacitou skracuje.

  

Pri spojení kondenzátorov do série pripojíme na póly batérie sériové zapojenie 200Ω rezistora, LED a 100µF kondenzátora. Postupne pripojíme k nemu do série ďalšie dva 100µF kondenzátory. Pri každom zapojení sa dióda rozsvieti a postupne zhasne. S rastúcim počtom kondenzátorov sa doba svitu skracuje. Takže kapacita sériového zapojenia kondenzátorov je menšia ako kapacity jednotlivých kondenzátorov.

  

Pri paralelnom spojení kondenzátorov pripojíme na póly batérie sériové zapojenie 200Ω rezistora, LED a 100µF kondenzátora. Postupne pripojíme k nemu paralelne ďalšie dva 100µF kondenzátory. Pri každom zapojení sa dióda rozsvieti a postupne zhasne. S rastúcim počtom kondenzátorov sa doba svitu predlžuje. Takže kapacita paralelného zapojenia kondenzátorov je väčšia ako kapacity jednotlivých kondenzátorov.

  

 

Poznámka:

Rovnaký efekt dosiahneme, keď budeme kondenzátory cez diódu vybíjať.

 

zoznam pokusov