zoznam pokusov

 

Téma v učebnici:

Kapacita vodiča a kondenzátor 

Obvod striedavého prúdu s kapacitou

 

Jav alebo pojem:

 nabíjanie a vybíjanie kondenzátora

 

Pomôcky:

špendlíky, polystyrén, 4,5V batéria, dve LED, 200Ω rezistor, vodiče, elektrolytické kondenzátory: 1µF, 10µF, 100µF

 

Činnosť:

Pri nabíjaní kondenzátora a vybíjaní prechádza dočasne obvodom prúd.

Pri nabíjaní pripojíme na póly batérie sériové zapojenie 200Ω rezistora, LED a 100µF kondenzátora. Dióda sa rozsvieti a postupne zhasne. Takže cez obvod prechádzal dočasne prúd, ktorý sa postupne zmenšoval. Na kondenzátore sa hromadil náboj, dokým sa kondenzátor nenabil na hodnotu napätia na batérii. Ak chceme pokus opakovať musíme kondenzátor vybiť.

Pri vybíjaní pripojíme najskôr na 100µF kondenzátor póly batérie a potom k nemu pripojíme sériové zapojenie 200Ω rezistora a LED. Dióda sa rozsvieti a postupne zhasne. Takže cez obvod prechádzal dočasne prúd, ktorý sa postupne zmenšoval. Množstvo nahromadeného náboja na kondenzátore klesalo, kým sa kondenzátor nevybil.

Pokusy nabíjania a vybíjania kondenzátora môžeme aj spojiť dohromady. Pripojením vodiča z batérie k bodu 1 nabijeme kondenzátor. Pripojená dióda sa rozsvieti a postupne zhasne. Ak by sme vodič z batérie pripojili k bodu 2, pripojená dióda by nesvietila a kondenzátor by sa nenabil. Potom vodič odpojíme a pripojením druhého vodiča k bodu 2 vybijeme kondenzátor. Pripojená dióda sa rozsvieti a postupne zhasne. Ak by sme tento vodič pripojili k bodu 1, pripojená dióda by nesvietila a kondenzátor by sa nevybil.

Namiesto 100µF použijeme 10µF a potom 1µF. Pri 10µF sa doba svitu diódy pri nabíjaní aj vybíjaní skrátila. Pri 1µF dióda už len kratučko blikla. Teda doba nabíjania a vybíjania kondenzátora sa so zmenšujúcou kapacitou skracuje.

 

zoznam pokusov