Informujeme Vás

Medzinárodný seminár z dejín fyziky
sa uskutočnil 26. - 29. 9.1996 v Okoličnom pri Liptovskom Mikuláši. Seminár nadväzuje na celoštátne semináre, ktoré sa vyvinuli z Letnej školy dejín fyziky. Má 12-ročnú tradíciu. Zo semináru vychádzajú samostatné zborníky, ktorých dosiaľ vyšlo 13. Zborníky sú k dispozícii na sekretariáte odbornej skupiny dejín a metodológie fyziky (Ingrid Hympánová, KZDF MFF UK, Mlynská dolina F1, 842 15 Bratislava). Seminára sa pravidelne zúčastňuje asi 15 odborníkov-nadšencov, pracujúcich v oblasti dejín fyziky. Práca v tejto oblasti nie je u nás veľmi populárna, avšak v poslednej dobe sa darí nadväzovať široké medzinárodné kontakty. Sú predpoklady, že vedecká práca v oblasti dejín fyziky zaujme aj u nás miesto, ktoré jej právom patrí.

prof. RNDr.Ján Chrapan,DrSc

Seminár o jednoduchých experimentoch
s medzinárodnou účasťou, pod názvom "Veľtrh nápadov učiteľov fyziky", sa konal v dňoch 29. - 30. augusta 1996 na pôde Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Medzinárodný charakter zaisťovalo šesť učiteľov fyziky z Poľska a štyria zo Slovenska. Z celkového počtu 150 učastníkov sa svojimi príspevkami prezentovalo 50 učiteľov. Vysokoškolskí učitelia predniesli 27 a učitelia základných a stredných škôl 23 príspevkov.

Seminár bol pre nás zaujímavý najmä tým, že jeho témou bol "jednoduchý fyzikálny experiment", vykonaný pomocou nenáročných prvkov, určený hlavne pre strednú a základnú školu. Niektoré zo zaujímavých pokusov budeme postupne uvereňovať v našej stálej rubrike Fyzikálnych listov.

Na seminári nás milo prekvapila priateľská, neformálna a hlavne pracovná atmosféra. Zanietenosť, entuziazmus a angažovanosť, s akou pristupovali účastníci k problematike školského experimentu a k výučbe fyziky vôbec, bola pre nás v mnohých smeroch poučná a nútila k zamysleniu. V budúcom roku sa "Veľtrh..." uskutoční opäť v rovnakom termíne, tentoraz v Plzni. Bolo by dobre, keby na ňom mohlo vystúpiť aj niekoľko učiteľov zo Slovenska, nielen z MFF, ale predovšetkým zo stredných a základných škôl.

Sme presvedčení, že v súvislosti s jednoduchými pokusmi aj naši učitelia majú záujem, skúsenosti a veľa originálnych nápadov. S viacerými z Vás sme o tejto téme debatovali pri návštevách na fakulte a iných príležitostiach. Na Katedre základov a didaktiky fyziky už dávnejšie uvažujeme, či by sme nemali, okrem každoročnej "Letnej školy fyzikálnych experimentov", tradične zameranej na vyučovacie postupy v mikropočítačom podporovanom fyzikálnom laboratóriu, usporiadať pre Vás, jedno - dvojdňový seminár venovaný jednoduchým pokusom takého typu, ako o nich píšeme v pravidelnej rubrike.

Mali by ste záujem? Napíšte nám.

M.Belluš, I. Pecen

Literatúra pre učiteľské štúdium fyziky

V Polygrafickom stredisku UK v Bratislave v r. 1996 vychádza:

1. A. Chalupková, V. Koubek : PRAKTIKUM ŠKOLSKÝCH POKUSOV Z FYZIKY - Návody na riadenie samostatnej práce - časť Mechanika a elektrina.

Skriptá vznikli ako doplňujúci a integrujúci učebný text k vysokoškolskej príručke Koubek, V. a kol.: Školské pokusy z fyziky. Ich hlavným cieľom je pomôcť študentom - budúcim učiteľom fyziky, pri transformácii poznatkov nadobudnutých vysokoškolským štúdiom fyziky do didaktického systému strednej, resp. základnej školy. Skriptá sú tematicky rozčlenené do 3 častí. Prvá časť oboznamuje študentov s poslaním, cieľmi a spôsobmi výučby v predmete Špeciálne praktikum školských pokusov z fyziky. Venuje sa niektorým didaktickým otázkam školského fyzikálneho pokusu, ktoré by budúci učitelia fyziky mali mať pri vykonávaní pokusov v laboratóriu neustále na zreteli. V druhej časti získavajú študenti informácie o využití počítača s vhodným softwarovým a hardwarovým vybavením v laboratóriu školských pokusov. Sú tu uvedené príklady, ako zobrazovať grafy, ktoré sú výsledkom matematického modelovania, spoločne s grafmi získanými v priamom spojení mikropočiítača s experimentálnym zariadením. Najrozsiahlejšou časťou skrípt je tretia časť, v ktorej je spracovaných 18 tematických celkov z učiva mechaniky, molekulovej fyziky, elektriny, magnetizmu, kmitania a vlnenia, aplikáciou niektorých prvkov metódy riadenej samostatnej práce študentov.

(rozsah 204 strán, 1.vydanie, cena 102.-Sk)

2. A. Chalupková: PRAKTIKUM ŠKOLSKÝCH POKUSOV Z FYZIKY- Návody na riadenie samostatnej práce - časť Optika.

V skriptách je 6 študijných jednotiek z učiva Optika, spracovaných aplikáciou niektorých prvkov metódy riadenej samostatnej práce študentov. Okrem požadovaných teoretických vedomostí je tu tiež opísaný spôsob realizácie pokusov z učiva optiky strednej a základnej školy. V každej študijnej jednotke sú uvedené aj pokusy s jednoduchými pomôckami, ktoré sa dajú vykonať v domácich podmienkach.

(rozsah 145 strán, 2.vydanie, cena 74.-Sk)

(M. B)


[ Predchádzajúca strana | Úvodná strana | Nasledujúca strana ]