Dnes Vám predstavujeme
Katedru rádiofyziky

Katedra rádiofyziky patrí medzi stredne veľké katedry na fakulte. Má 12 pracovníkov, z toho 10 pedagógov a vedeckých pracovníkov. Jeden pracovník je na dlhodobom študijnom pobyte v USA.

O výchovu vysokokvalifikovaných vedeckých pracovníkov v oblasti fyzikálnej a obvodovej elektroniky, schopných samostatnej vedeckej, koncepčnej a riadiacej práce v oblasti teoretického a aplikovaného výskumu v študovanom alebo príbuznom odbore sa starajú 4 docenti, 4 odborní asistenti a 1 vedecký asistent. Katedra gestoruje štúdium zamerania "elektronika" a učiteľskej kombinácie "fyzika-elektronika". Okrem toho sa v rozsiahlej miere podieľa na výchove študentov učiteľských kombinácií "matematika-fyzika", "fyzika-angličtina", "matematika-informatika". V študijných odboroch "infomatika", "fyzika plazmy", "fyzika tuhých látok", "optika a optoelektronika", vedie ich prípravu, hlavne v oblasti praktickej elektroniky. Katedra zabezpečuje diplomové práce študentov vlastného a iných zameraní, výchovu študentov PGŠ, organizuje študentské praxe, štátne skúšky a rôzne formy študentskej vedeckej činnosti. O rozsahu pedagogickej činnosti pracovníkov katedry najlepšie hovorí 39 rôznych prednášok od základného kurzu fyziky, cez štúdium odboru fyzika, až po prednášky pre študentov informatiky a študentov Prírodovedeckej fakulty UK. Katedra sa stará ďalej o 4 semináre a veľké množstvo práce vyžaduje aj starostlivosť o 6 druhov praktických cvičení.

Pre pedagogické účely pracovníci Katedry, za posledných 5 rokov, vypracovali a vydali 7 vysokoškolských skrípt a množstvo ďaľších učebných textov a pomcok. V tlači je rozsiahly rukopis z elektromagnetizmu, pokrývajúci potreby časti základného kurzu fyziky..

V oblasti vedeckého výskumu sa Katedra zameriava hlavne na rozsiahly teoretický a aplikovaný výskum magnetoelastického javu. V tejto oblasti, katedra spolupracuje s Technickou univerzitou v Braunschweigu (BRD), s Univerzitou v Portsmouthe (GB) a s Technickým a Skušobným ústavom stavebným v Bratislave. Na Katedre bol v rokoch 1991-93 vyvinutý prototyp a vyrobené 4 kusy magnetoelastického dynamometra DYNAMAG 100T/RS. Táto aparatúra je nainštalovaná na 1. výrobnom bloku JE Temelín a slúži na dlhodobé monitorovanie sily v predpínacích kábloch ochrannej obálky reaktora. V roku 1996 boli dva kusy aparatúr namontované aj na druhom bloku JET. Od roku 1994 pracovníci katedry vykonávajú rozsiahle dynamické merania na JE v Temelíne (ČR).

Katedra dlhodobe vedecky spolupracuje s Ústavom kozmických výskumov Ruskej akadémie vied, s Moskovskou štátnou univerzitou a so Šternbergovým astronomickým ústavom MGU, v oblasti vysokofrekvenčného výskumu blízkeho kozmického priestoru. Po dvoch analyzátoroch kilometrového rádiofrekvenčného žiarenia AKR2 a AKR2-M umiestnených na palube umelých družíc Zeme PROGNOZ 8 a PROGNOZ 10, bol v auguste roku 1996 vypustený na palube družice INTERBALL prístroj AKR-X. Pomocou všetkých prístrojov, ktoré dodnes fungujú bezchybne, boli získané unikátne vedecké výsledky, spracované o.i. aj v obsiahlom katalógu spektier AKR, vydanom MFF UK.

V rámci spolupráce s firmou PHYWE v Gottingene a Katedrou fyziky tuhých látok našej fakulty bol vyvinutý a vyrobený prototyp prístroja na meranie a demonštráciu vysokoteplotnej supravodivosti. Po úspešných skúškach prototypu v SRN začala na KRF výroba prvých 25 kusov týchto prístrojov.

Doc.RNDr. Andrej Tirpák, CSc., vedúci katedry

Informujeme Vás o novej študijnej literatúre

Chronický nedostatok univerzitných učebníc základného kurzu fyziky (doteraz vydané učebnice sú vypredané) čiastočne vyrieši, v oblasti elektriny a magnetizmu, učebný text A.Tirpák: ELEKTRINA A MAGNETIZMUS. Dvojdielne skriptá sú v tlači a mali by vyjsť do konca kalendárneho roku (cca 600 strán, 21 tabuliek a obrázkov, 326 príkladov).

Autor, v priebehu viac ako 20 rokov prednášok nadobudol istý pohľad na pedagogické a didaktické problémy predmetu. Tento pohľad je pôvodný. Na jeho základe predkladá pojednanie o elektromagnetizme snáď trochu netradične. Členenie textu je takmer klasické, teda také, ktoré sa rokmi, z hľadiska náväznosti výkladu a tým aj zrozumiteľnosti, dokonale osvedčilo. Rozsah je limitovaný množstvom informácii, ktoré učiteľ dokáže analyzovať a študent absorbovať v priebehu jedného semestra. Do textu neboli zahrnuté napr. elektrické meracie prístroje a meracie metódy (s výnimkou merania magnetických polí), technológia výroby elektrotechnických a elektronických súčiastok a pod. Na druhej strane boli do textu zahrnuté niektoré moderné fyzikálne javy, ktoré posunuli naše poznanie sveta dopredu a zásadne ovplyvnili technický rozvoj. Takýmito javmi sú napr. supravodivosť, jadrová magnetická rezonancia, Josephsonov jav, nové možnosti využitia feromagnetizmu a iné. Jednotlivé časti textu sú doplnené príkladmi. Ich riešenia sú obsahom zvláštnej prílohy, ktorá výjde ako tretí diel skrípt v budúcom roku.

Jazyk textu nie je strohým rigidným jazykom vedeckých traktátov a odborných publikácií, ale skôr živým jazykom fyzika v laboratóriu, na seminároch alebo prednáškach, ktorý snáď aj študentom bude skôr akceptovateľný. Autor sa snažil o maximálnu možnú presnosť formulácií, s ohľadom na tie prostriedky, ktoré možno využiť pri tvorbe základnej učebnice elektromagnetizmu.

Som presvedčený, že skriptá doc. Tirpáka budú nielen dobrou učebnicou pre študentov, ale že po nej často siahnu aj učitelia fyziky na všetkých stupňoch škôl. V budúcnosti by si určite zaslúžili aj knižné vydanie.

M.Belluš.


[ Predchádzajúca strana | Úvodná strana ]