"Hostia" na stránkach Fyzikálnych listov.

Matematická analýza, kráľovská disciplína matematiky

Prvým „hosťom“ je matematika a jej kráľovská disciplína matematická analýza. Matematika je vedecká disciplína, ktorá používa exaktné myšlienkové postupy na získavanie nových poznatkov. Tým vychováva k exaktnému mysleniu, ktoré je potrebné nielen pre vedeckú prácu, ale aj pre akúkoľvek kvalifikovanú činnosť v rozmanitých oblastiach spoločnosti.

Matematická analýza svojimi metódami umožňuje opísať dynamiku rôznych procesov. Uplatňuje sa preto v národnom hospodárstve nielen v oblasti prírodných a technických vied, ale preniká priamo do výrobného procesu tvorbou matematických modelov. Podobná situácia nezastupiteľnosti matematickej analýzy je už dnes v ekonomicko-spoločenských aplikáciách ako aj pri štúdiu biologických a ekologických problémov.

Matematická analýza je kľúčovou disciplínou matematiky pre použitie v praxi. Svedčí o tom uplatnenie našich absolventov vo všetkých oblastiach hospodárstva, od finančníctva až po priemysel. Absolventi odboru pracujú ako učitelia na vysokých školách Slovenskej republiky, kde sú nositeľmi exaktného výskumu, ale aj výskumu orientovaného na riešenie praktických problémov.

Okrem toho absolventi zamerania matematická analýza, ako nás o tom presviedčajú doterajšie skúsenosti, majú širokospektrálne uplatnenie. Sú schopní rýchlej adaptácie a logického uvažovania. Majú dostatočné vedomosti z oblasti výpočtovej techniky. Sú žiadanými pracovníkmi aj vo výpočtových centrách rôznych inštitúcií, v bankovníctve, poisťovníctve a v iných technických, prírodovedeckých i spoločensko-kultúrnych inštitúciách.

Nie náhodou Medzinárodná matematická únia vyhlásila rok 2000 za „Svetový matematický rok“, ktorého najvýznamnejším sponzorom je UNESCO. Jedným z cieľov sponzorov, ktorí formulovali Deklaráciu, je „Matematika, kľúč pre rozvoj ľudstva“, čo vyjadruje súčasné i budúce postavenie matematiky vo svete.

Akademik Michal Greguš,
Doc. RNDr. Milan Gera, CSc.,

Zaujímajú sa Vaši žiaci o štúdium geofyziky?

Štúdium geofyziky sa na MFF UK začína od 3. ročníka v rámci študijného odboru fyzika a tvorí samostatné zameranie, ktorého gestorom je Katedra geofyziky. Aby študenti tohto zamerania pochopili podstatu fyzikálnych procesov, ktoré prebiehajú vo vnútri Zeme ako aj v blízkom kozmickom priestore, kde magnetické pole Zeme rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje tieto procesy, získavajú na prednáškach, seminároch a cvičeniach poznatky o vlastnostiach látok v extrémnych podmienkach (vysoké tlaky a teploty), o fyzike fázových prechodov, reológii, o kozmickej magnetohydrodynamike a fyzike plazmy, študujú teóriu šírenia elektromagnetických a seizmických vĺn v rôznych prostrediach. Ďalej študenti získavajú poznatky o tiažovom poli Zeme a tvare zemského telesa, o geodynamických procesoch, o seizmológii a stavbe Zeme, o magnetickom poli Zeme a o fyzike ionosféry a magnetosféry Zeme. Naučia sa spracovávať časové rady a veľké súbory údajov, ktoré sa získavajú v geofyzikálnych observatóriách pri meraní geofyzikálnych polí, získajú hlboké znalosti z matematických a numerických metód v geofyzike a systematicky pracujú s počítačmi.

Absolventi zamerania geofyzika získavajú široké uplatnenie v základnom a aplikovanom výskume, na pracoviskách Slovenskej akadémie vied a vysokých škôl, úspešne pracujú v súkromných firmách so zameraním na aplikovanú geofyziku a sú i úspešnými podnikateľmi. Viacerí absolventi participujú na úlohách v ktorých je potrebné modelovať šírenie seizmických vĺn a podieľajú sa na hodnotení seizmickej odolnosti významných stavieb. Vedomosti z matematiky a fyziky, ovládanie výpočtovej techniky a štúdiom vypestované logické myslenie, vytvára pre absolventov možnosti adaptability aj na iné oblasti praktickej činnosti a rozširuje tak možnosti nájsť si zamestnanie. Možnosti vznikajú v aplikovanej geofyzike, hydrológii, pri hľadaní rôznych nehomogenít v povrchových vrstvách Zeme, v ochrane životného prostredia a v iných oblastiach.

Po ukončení štúdia geofyziky majú absolventi možnosti pokračovať v postgraduálnom doktorandskom štúdiu. V širokej oblasti geofyzikálnych disciplín sú tieto možnosti aj v zahraničí.

Prof. RNDr. Gustáv Siráň, DrSc.
Doc. RNDr. Sebastián Ševčík, CSc.

Prečo aplikovaná fyzika?

Jednou z prvoradých úloh Matematicko-fyzikálnej fakulty je vychovávať takých absolventov, ktorí sa čo najlepšie uplatnia v praxi. V minulosti bola tendencia pripravovať absolventov fyzikálnych odoborov „šitých na mieru“ napr. pre veľké podniky. Dnes sa ukazuje, že väčšie šance uplatniť sa vo výrobných podnikoch majú absolventi, ktorým štúdium poskytlo široký prehľad experimentálnych metód z rôznych oblastí fyziky, znalosti vybraných technológií, základy managementu, obchodného a patentového práva a hlavne schopnosť rýchlo sa zorientovať a adaptovať v problematike konkrétneho podniku. V snahe zachytiť trend, fakulta už v šk.r. 1995/96 otvorila nový študijný program „Aplikovaná fyzika“, na ktorý sa môžu prihlásiť študenti odboru fyzika od 3.ročníka štúdia. Tento program gestoruje Katedra fyziky tuhých látok.

doc. Ing. Vladimír Gašparík, CSc.


[ Predchádzajúca strana | Úvodná strana | Nasledujúca strana ]