Matematicko-fyzikálna fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
(niekoľko základných údajov)

Matematicko-fyzikálna fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (MFF UK) patrí k najmladším fakultám UK. Vznikla v roku 1980 odčlenením sa od Prírodovedeckej fakulty. Čo do počtu študentov je na 6.mieste z 12 fakúlt Univerzity Komenského. Poskytuje vysokoškolské vzdelanie v odboroch matematika, fyzika a informatika a možno na nej tiež študovať učiteľské kombinácie predmetov odpovedajúcich týmto odborom. V spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Komenského ponúka medziodborový študijný program biomedicínska fyzika a s Fakultou managementu študijný program matematika-management a fyzika-management. S ďaľšími fakultami Univerzity Komenského (Prírodovedeckou, Filozofickou a Fakultou telesnej výchovy a športu) realizuje výučbu učiteľstva kombinácií chémia-fyzika, matematika-biológia, matematika-zemepis, fyzika-angličtina, matematika-estetika a matematika-telesná výchova. V oblasti postgraduálneho (doktorantského) štúdia má fakulta akreditáciu v odboroch matematika, fyzika a informatika.

Najväčší záujem je o študijné programy v oblasti informatiky, ekonomickej a finančnej matematiky a matematiky-managementu. Fakulta je v súčasnosti schopná do 1. ročníka prijať na všetky ponúkané programy spolu 500 uchádzačov. Bez prijímacích pohovorov sú prijímaní uchádzači, ktorí dosiahli výborný prospech na strednej škole a tiež úspešní riešitelia olympiád. Ostatní musia prejsť prijímacími skúškami.

V školskom roku 1996/97 je na dennom vysokoškolskom štúdiu zapísaných 1520 študentov. Z nich 983 na odborné štúdium (347 odbor matematika, 306 odbor fyzika a 330 odbor informatika) a 537 na učiteľské štúdium. Do 1. ročníka sa zapísal rekordný počet 436 študentov. V postgraduálnom štúdiu je v školskom roku 1996/97 registrovaných 257 študentov (98 v odbore matematika, 114 v odbore fyzika a 45 v odbore informatika).

Absolventi MFF UK nemajú v súčasnosti problémy s uplatnením. Je to dané tým, že počas štúdia získajú všetci študenti, bez ohľadu na vybraný odbor štúdia, schopnosť logického myslenia, solídne vedomosti z oblasti počítačov a základnú znalosť anglického a prípadne ďalšieho jazyka. Toto im umožňuje pružne sa adaptovať v rôznych prostrediach. Absolventov MFF UK možno, okrem klasických miest ich uplatnenia, nájsť v hojnom počte vo finančných inštitúciách, poisťovniach, ako aj na iných miestach podnikateľ skej sféry.

Študenti MFF UK sa veľmi dobre uplatňujú aj v medzinárodnej konkurencii. Jedným z najvýraznejších prejavov tejto skutočnosti sú mimoriadne úspechy v každoročne organizovanej celosvetovej súťaži univerzitných družstiev v programovaní, ktorej finále sa vždy koná v USA, kde si v posledných 3 rokoch udržujeme v konkurencii najlepších svetových univerzít stabilne pozíciu okolo 10. miesta na svete ( v poslednom ročníku súťažilo vyše 1000 univerzitných družstiev).

MFF UK patrí k najviac výskumne orientovaným fakultám na Slovensku. Z jej takmer 500 zamestnancov je okolo 300 vysokoškolských pedagógov a vedeckých pracovníkov. V roku 1996 sa na fakulte riešilo 44 projektov podporovaných grantovou agentúrou pre vedu (28 v odbore Fyzika, 12 v odbore Matematika, 3 v odbore Informatika, 1 v odbore Filozofia vedy). Ďalších 5 projektov sa riešilo formou účasti na programoch Európskeho spoločenstva a 30 projektov sa rieši ako inštitucionálne.

Vo výučbe, vedeckej práci a pri riadení fakulty sa podstatne využíva fakultná počítačová sieť, do ktorej je zapojených takmer 300 počítačov a ktorá pokrýva celú fakultu a informačný systém, ktorého vývoju fakulta venuje trvalú pozornosť. Fakultná sieť je pripojená na medzinárodnú sieť Internet. Zamestnanci, ako aj všetci študenti (každý má svoje vlastné počítačové konto) sa takto môžu, pri dodržaní určitých pravidiel, spojiť s celým svetom.

Základnými organizačnými jednotkami fakulty sú katedry (20 odborných katedier a katedry jazykov, humanistiky a telesnej výchovy) a 3 ústavy. Servisnú funkciu s celofakultnou pôsobnosťou plní Výpočtové centrum, Fakultná knižnica, Vývojové laboratórium a Edičné centrum. Organizačne a technicky zabezpečujú chod fakulty jednotlivé referáty a oddelenia dekanátu.

Program vedenia fakulty v danej ekonomickej situácii bol v posledných rokoch formulovaný nasledovne. Prežiť podľa možností bez straty celkovej pedagogickej a vedeckej úrovne. Pokúšať sa o zvyšovanie tejto úrovne všade, kde tobude možné. Neuzatvárať sa do seba, pôsobiť aj navonok a ovplyvňovať okolitý vývoj tak, aby sa uberal smerom k demokracii a prosperite.

Ako kľúčové body pre realizáciu tohto programu v podmienkach fakulty sa javia tieto:
1. Hľadanie doplnkových zdrojov financovania využitím a zhodnocovaním know-how pracovníkov a študentov fakulty.

2. Zabezpečenie zvyšovania atraktívnosti fakulty pre okolie a tým zaistenie trvalého záujmu o štúdium na nej.

3. Prechod na taký systém štúdia, ktorý umožní študentom pružnejšie prispôsobiť študijný plán svojim individuálnym potrebám, pri zachovaní doterajšej kvality vzdelávania.

4. Udržanie kvality vedeckého výskumu na fakulte v oblasti matematiky a fyziky. Zvýšenie tejto kvality v oblasti informatiky.

5. Trvalé zabezpečenie úrovne servisných služieb na fakulte, ktoré sú jedným z kľúčových predpokladov udržania výkonu fakulty ako celku.

doc.RNDr.Peter Mederly, CSc., dekan


[ Predchádzajúca strana | Úvodná strana | Nasledujúca strana ]