Názov: Raketa II.
Anotácia: Jednoduchý model rakety na reaktívny pohon.

Pomôcky: krabička od fotografického filmu, krabička od vitamínových tabliet – valcovitá, z umelej hmoty, s priemetom o trochu menším ako fotografická krabička, musia do seba zapadnúť,  podložka – stačí kartón, ak chcete pokus opakovať, prípadne ho mať pripravený pre viac rokov, je lepší kúsok drevenej doštičky, s dvoma otvormi na drôtiky, vzdialenými asi 0,5cm, piezoelektický zapaľovač, nožík - robenie otvorov do umelej hmoty, dva dlhšie drôtiky (20cm), izolačná lepiaca páska, lieh

Postup: Najskôr skontrolujeme či sa krabička od vitamínov dá zasunúť do krabičky od filmu, mali by veľmi tesne zapadnúť. Potom odrežeme vrch vitamínovej krabičky, tak aby zostali len rovné steny. Do dna krabičky od filmu spravíme dve dierky vzdialené približne 0,5cm, s priemerom, takým aby sa tam vošli drôtiky. Priložíme krabičku na zvolenú podložku a spravíme do nej také isté dve dierky. Krabičku od filmu môžeme k podložke aj prilepiť ale nie je to potrebné. Konce drôtikov zasunieme do otvorov a tým nám vznikne odpaľovacia rampa. Opačné konce drôtov pripevníme na konce piezoelektrického zapaľovača pomocou izolačnej lepiacej pásky. 
Realizácia: Do krabičky od vitamínov nalejeme malé množstvo liehu. Zatvoríme a necháme vypariť. Otvoríme a prebytočný lieh vylejeme, vo vnútri by mali ostať len výpary liehu. Ak by nám v krabičke ostal aj kvapalný lieh zhorí nám pri pokuse aj krabička. Ak horia len výpary k zdeformovaniu krabičky nedôjde. Krabičku (stále ju držíme tak aby sa výpary nevylialy) nasunieme do krabičky od filmu, preveríme či sa nad ňou nevyskytuje lampa, ale iný krehký predmet a stlačíme zapaľovač. Skúsime viackrát.  Mal by nasledovať dosť efektný štart rakety. Ak nenasledoval skúsime: preveriť či preskakuje iskra, ešte raz zopakujeme procedúru s liehom, tento krát sa však  pokúsime vyhnúť otočeniu krabičky od vitamínov, celý čas sa ju snažíme držať dole dnom (okrem vylievania prebytočného liehu), ak je v miestnosti chladno zohrejeme krabičku v podpazuší aby sme docielili vyparenie liehu (teplota by mala byť asi medzi 20-30°C).

Vysvetlenie:
Zapálením liehových výparov sa vytvorí v krabičkách veľký pretlak a ten spôsobí vystrelenie krabičky.
Môžeme vysvetliť aj funkciu piezoelektrického zapaľovača, či fungovanie benzínového motora.
V našom pokuse dochádza takisto k zvýšeniu tlaku pred preskočením iskry. Keď vkladáme krabičku – raketu do odpaľovacej rampy,.

Poznámka: Raketa I.
Ak má byť pokus trvácnejší:

  • konce drôtikov priletujem na piezoelektrický zapaľovač
  • ako podložku použijeme drevenú doštičku
  • krabičku od filmu k podložke prilepíme, prípadne upevníme klincami
  • nedávame do rúk žiakom

Otázky:

  1. Akou rýchlosťou vyštartuje raketa?
  2. Ako by sme jej mohli pomôcť vyletieť vyššie?
  3. Prečo raketa nefunguje pri nízkych prípadne príliš vysokých teplotách?
  4. Dá sa jedným piezoelektrickým zapaľovačom naraz odštartovať viacero rakiet? Ako? Ktoré zapojenie zapaľovača bude fungovať paralelné alebo sériové?

Odpovede:

  1. Nevieme je to predmetom nášho skúmania. Vieme len že dokáže vyletieť do výšky asi 6m.
  2. Predĺžiť štartovaciu rampu, zmeniť výbušnú zmes, ...
  3. Pri príliš nízkych ale aj vysokých teplotách nieje v krabičke dostatočné množstvo výparov. Pri nízkych dochádza len k malému vyparovaniu, pri vysokých je zase príliš malá koncentrácia výparov.
  4. Dá, my sme skúšali dve a fungovali, iskriace ne-spoje musia byť zapojené sériovo (viď obrázok).

VIDEO