Názov: Raketa I.
Anotácia: Jednoduchý model rakety na reaktívny pohon.

Pomôcky: 1,5 litrová PET fľaša aj s vrchnákom, silón, alebo iný pevný ale hladký špagát dĺžky aspoň 4 metre, lieh, zápalky, drevená špajľa, rukou ohybný ale pevný drôt, dĺžka asi trojnásobok obvodu PET fľaše, kliešte, nožík, alebo iný nástroj na vyrobenie dierky do vrchnáku 

detail úchytu fľašePostup:  Z drôtu odštikneme dva kusy dĺžky obvodu fľaše + asi 7cm. Na fľaši pomocou drôtu vyrobíme držiaky (obrázok vľavo), obtočením po obvode a vytvorením špirál na uchytenie. Pozdĺžna os špirál je rovnobežná so stenou fľaše. Výhodou týchto špirál je v tom, že sa fľaša dá kedykoľvek zložiť prípadne zavesiť aj na natiahnutý silón. Do vrchnáku pomocou nožíka spravíme otvor o priemere približne 0,5cm.  
detail vrchnáka fľaše s otvoromRealizácia: Natiahneme silón medzi dva pevné úchyty, ktorými môže byť kľuka na dverách, pevný stojan, vonku strom a pod. Raketa potrebuje dosť veľký priestor, pri dobrom štarte má aspoň 4 metrový let a pritom môže ešte s dosť veľkou silou buchnúť do upevnenia silónu, preto nie je vhodné aby niekto jednoducho silón len držal v ruke. Ak nemáte inú možnosť upevnenia silónu potom si zabezpečte ruku proti priamemu nárazu, napríklad kúskom kartónu alebo hokejovou rukavicou :-).   pohľad na celú raketuDo fľaše nalejeme malé množstvo liehu, prepláchneme celé vnútro. Prebytočný lieh, ktorý sa nevyparil, vylejeme. Fľašu zavesíme na silón. Dáme pozor na to, aby v blízkosti otvoru do fľaše nebolo nič tj. žiadny horľavý materiál, naša ruku, tvár a pod. Pomocou zápalky zapálime koniec dostatočne dlhej drevenej špajle a opatrne priložíme horiaci koniec k otvoru fľaše. Samotné horenie výparov vtiahne v prvom okamihu plameň dovnútra fľaše a tým spôsobí výbuch plynov vo vnútri. Ešte raz pripomínam bezpečnosť a chránenie ruky, ktorou plyny zapaľujete. Vždy používajte dostatočne dlhú špajlu.

Ak nenasledoval efektný štart rakety a teda sa Vám nepodarilo zapáliť výpary vo vnútri fľaše, skúsime ešte raz zopakovať procedúru s liehom, ale tentokrát ak je v miestnosti chladno zohrejeme fľašu v podpazuší aby sme docielili vyparenie liehu (teplota by mala byť asi medzi 20°C-30°C). Raketa nám neodštartuje ani v prípade vyššej teploty, ale ani v prípade ak je v priestore, kde experiment predvádzame veľmi zima. Práve v rozpätí uvedených teplôt je pomer výparov a vzduchu vo fľaši v dobrom pomere pre výbuch.

Vysvetlenie: Zapálením liehových výparov sa vytvorí vo fľaši veľký pretlak a ten spôsobí vystrelenie fľaše.

Poznámka: Raketa II.
V nižších ročníkoch je veľmi dobré utajiť, že používate lieh, aby žiaci nemohli pokus opakovať doma. Je dobré použiť označenie palivo z NASA :-)))
Štart rakety sprevádza aj veľmi pekný zvukový a svetelný efekt, preto ak máte možnosť previesť experiment ešte raz v tme, urobte tak.
Ak sa pokus nedarí zopakovať, môže to byť tým, že vo fľaši zostali výpary z predchádzajúceho pokusu a teda stačí fľašu naplniť vzduchom, pár krát do nej fúknite a pokus zopakujte. 

Otázky:

  1. Akou rýchlosťou vyštartuje raketa?
  2. Prečo raketa nefunguje pri nízkych prípadne príliš vysokých teplotách?
Odpovede:
  1. Nevieme je to predmetom nášho skúmania.
  2. Pri príliš nízkych ale aj vysokých teplotách nieje vo fľaši dostatočné množstvo výparov. Pri nízkych dochádza len k malému vyparovaniu, pri vysokých je zase príliš malá koncentrácia výparov.

VIDEO