PaedDr. Vincent Cigánik

odborný asistent

Kontakt:
ODF KTFDF FMFI UK
Mlynská dolina
842 48 Bratislava 
Pracovňa: F1 250
Tel.: 02 / 602 95 285
E-mail: ciganik@center.fmph.uniba.sk

 

Téma dizertačnej práce: Elektrické a magnetické javy v obsahu fyziky na gymnáziu

Anotácia: Cieľom práce je rola elektrických a magnetických javov v obsahu  všeobecného vzdelávania a využitie získaných poznatkov v praxi. Poznatkov z elektriny a magnetizmu je totiž dnes v stredoškolskej fyzike príliš veľa a žiaci už dnes nemôžu a nepotrebujú vedieť všetko. Ale netreba zabúdať, že v elektrine a magnetizme sú aj poznatky, ktoré by mal človek s gymnaziálnym vzdelaním poznať a vedieť použiť (napríklad aká je vodivosť vody z vodovodu, alebo aká je ochrana pred úderom blesku). Veď s elektrinou a magnetizmom sa stretávame v bežnom živote takmer na každom kroku. Začalo sa to iskrami z kremeňa v dávnej minulosti a dnes máme magneticky nadnášané vlaky. Žijeme obklopení množstvom domácich spotrebičov. Okrem toho v našej spoločnosti hrajú veľkú rolu komunikačné prostriedky a tie sú vo veľkej miere založené na poznatkoch z elektriny a magnetizmu.

Súčasťou práce bude aj séria jednoduchých zapojení so súčiastkami, ktoré sa dajú použiť na demonštráciu fyzikálnych javov na základných a stredných školách. Mojím zámerom je ukázať učiteľom, že jednoduché elektrické zapojenia môžu byť výbornou pomôckou pri demonštráciách fyzikálnych javov. Niektoré zapojenia so stručným opisom funkcie sú uvedené na tejto stránke. Týmito pokusmi som sa zaoberal aj vo svojej rigoróznej práci s názvom Elektrické obvody s LED-diódami a žiarovkami vo fyzike na gymnáziu

Výukové prezentácie k učivu elektrina a magnetizmus: 
Pr
ezentácie vytvorené v PowerPointe, ktoré sú určené pre štvorročné gymnáziá resp. vyššie ročníky osemročných gymnázií. 

Jednoduché elektrické (elektronické) zapojenia v elektrine a magnetizme: Jednoduché pokusy určené pre štvorročné gymnáziá resp. vyššie ročníky osemročných gymnázií s návrhom použitia. Sú pomenované podľa tém v gymnaziálnych učebniciach, pri ktorých sa dajú použiť. 

Návody na zapájanie a skúmanie elektrických obvodov pre študentov nižších ročníkov osemročného gymnázia, prípadne základnej školy:  
Pokusy s obvodmi obsahujú okrem návodov na ich zapojenie aj úlohy pre študentov a postrehy z ich realizácie na vyučovacích hodinách.
 

Elektrické obvody s LED-diódami a žiarovkami vo fyzike na gymnáziu:  
Rigorózna práca.
Jadrová, tepelná a vodná elektráreň:
Modely s popismi na stránke Slovenských elektrární.
Kde sa skryje elektrina, keď šnúru vytiahnete zo zásuvky?
6. prednáška Detskej Univerzity Komenského.

Postavenie elektriny a magnetizmu v obsahu všeobecného vzdelávania:  
Článok na konferenciu DIDFYZ 2002.
 

CBL2 – prenesieme experimenty mimo laboratórií:  
Článok o novom zariadení na zber a analýzu dát, ktoré sa dá použiť ako pomôcka pri vyučovaní fyziky.