Lenard a Bratislava

Philipp Eduard Anton Lenard sa narodil 7. júna 1862 v Bratislave. Jeho rodina prišla do Bratislavy z Tirolska. Philippov otec mal spolu s židovským podnikateľom Labanom veľkoobchod s vínom a firma Lenard a Laban začala medzi prvými v Bratislave vyrábať šampanské. Už ako trojročný prišiel Philipp o matku a jeho výchovu prevzala matkina sestra Anna, ktorá sa neskôr stala manželkou Philippovho otca. Na výchove malého chlapca sa vo veľkej miere podieľala aj stará mama Baumannová, ktorá Philippovi vštepila lásku a obdiv k veľkým duchom, ako bol Beethoven, Schiller a Napoleon.

Prvé vzdelanie dostal Philipp v rodičovskom dome. Keď mal 9 rokov, zapísali ho do ľudovej školy pri Dóme sv. Martina. Ako sám spomína, dostal tu dobré základy z kreslenia, geometrie a prírodných vied. Najviac naňho zapôsobili demonštrácie pokusov, ktoré na hodinách chémie predvádzal lekárnik Lucich. Doma si ich spočiatku opakoval, ale neskôr robil aj vlastné experimenty.

V roku 1876 nastúpil do 5. triedy bratislavskej reálky. Táto škola vznikla v Bratislave v roku 1850 ako priamy dôsledok revolučných udalostí z rokov 1848-49 a mala za cieľ vychovávať dorast pre rozvíjajúci sa priemysel. Bola to prvá škola nového typu v Rakúsko-Uhorsku. Matematiku učil Philippa Karol Polikeit, ktorý, ako sme spomínali v úvode, sa neskôr stal riaditeľom katolíckeho gymnázia v Bratislave a patril medzi priekopníkov röntgenológie v našom meste.

V šiestej triede pribudla k ostatným predmetom aj fyzika. Tú učil na reálke profesor Virgil Klatt. Jeho učiteľské pôsobenie sa vyznačovalo predovšetkým úsilím o priblíženie výučby životu a praxi, čo bolo charakteristické pre vtedajšie reálky. Klatt sa často označuje za priekopníka polytechnického vyučovania v Uhorsku. Na bratislavskej vyššej reálke vybudoval slušne vybavený kabinet. Keďže bol aj zručný mechanik, sám si zhotovil väčšinu prístrojov, s ktorými systematicky konal experimenty. Súčasťou vybavenia kabinetu bolo aj niekoľko induktorov, pričom najväčší mal dosah až 42 cm a údajne svojho času patril medzi najvýkonnejšie zariadenia v krajine. Klattov fyzikálny kabinet bol vybavený aj modernou odbornou literatúrou. Napríklad všetky ročníky časopisu Annalen der Physik z toho obdobia, ktoré dnes vlastní Univerzitná knižnica v Bratislave, pochádzajú z fyzikálnej knižnice mestskej reálky.

Práve skutočnosť, že vo fyzikálnom kabinete bratislavskej reálky bolo toľko najrozmanitejších prístrojov a že Virgil Klatt sa zaoberal aj výskumom, zrejme spôsobila, že sa o fyziku začal zaujímať jeho žiak Philipp Lenard. Sám o tom napísal:

"Podobne ako Polikeit matematiku, aj Klatt sa usiloval podávať fyziku celkom sucho a v žiadnom prípade nevychádzal v ústrety veľmi povrchnému záujmu hlavnej masy mladých ľudí. Modely a iné demonštrácie predstavovali veľký nápor na predstavivosť žiakov, nič sme nedostali zadarmo (ale vlastne to, čo sme vtedy načerpali, sme neskôr využili na vysokej škole). Bolo však príjemné pozorovať javy demonštrované jednoduchými zariadeniami, ktoré často Klatt sám zhotovil - človek v tom mohol krok za krokom ľahko rozpoznať, ako je príroda usporiadaná a ako funguje. Ako často som bol po ceste zo školy domov nadchnutý a rozochvený do vytrženia od nových poznatkov a zážitkov! ...Mimochodom, Klatt dostal vzdelanie vo Viedni u Stefana, a je možné, že mnohé svoje prednášky prevzal priamo od neho. ...Takto som si bez ťažkostí už počas školy objasnil a vytvoril bohatý celkový obraz o fyzike a tento fyzikálny obraz sveta mi bol prospešný po celý život."