Informujeme Vás o štúdiu na Katedre meteorológie a klimatológie MFF UK

Meteorológia a klimatológia patrí medzi fyzikálne zamerania v rámci odboru fyzika na MFF UK. Na Univerzite Komenského v Bratislave sa Meteorológia a klimatológia prednášala na Katedre astronómie, geofyziky a meteorológie Prírodovedeckej fakulty od roku 1952 a v rámci novovzniknutej Matematicko-fyzikálnej fakulty UK od roku 1980. V rámci iných zameraní sa prednášala aj pred rokom 1952. Podobný systém prípravy meteorológov a klimatológov existuje aj na Karlovej univerzite v Prahe. Na niektorých fakultách sa pripravujú študenti v zameraní Klimatológia alebo Hydrológia a klimatológia s geografickým základom v prvých 2 roèníkoch vysokoškolského štúdia (Brno, Olomouc, Praha, Bratislava).

Výhoda fyzikálne-matematického základu v prvých 2 roèníkoch vysokoškolského štúdia pre neskoršie pôsobenie meteorológov a klimatológov v praxi spoèíva najmä v tom, že v posledných rokoch sa v týchto disciplínách ove¾a širšie ako v minulosti uplatòujú analytické metódy s využitím výkonnej výpoètovej techniky, hydrodynamických rovníc, matematických modelov a zložitých štatistických metód spracovania údajových súborov. Fyzikálny poh¾ad na meteorologické procesy je dnes už jedinou alternatívou.

Meteorológia je vedná disciplína o fyzikálnych procesoch v atmosfére, prièom sa do urèitej miery riešia aj problémy chemizmu atmosféry, najmä v súvislosti s rozptylom a transportom antropogénne podmienených škodlivých aerosólov v atmosfére. Jednou z hlavných úloh meteorológie je prognóza poèasia, na èo sa dnes využívajú najmä výstupy matematických modelov dynamických a termodynamických procesov v atmosfére celej Zeme, alebo aspoò znaènej èasti príslušnej polgule. Tieto výstupy distribuujú svetové centrá jednotlivým národným meteorologickým službám, kde sa robí regionálna interpretácia prognózy poèasia s využitím meraní v sieti meteorologických staníc zo širšieho okolia daného štátu.

Klimatológia je vedná disciplína o analýze a výskume dlhodobého režimu poèasia na základe spo¾ahlivých dlhodobých meraní pod¾a unifikovaných metód na celom svete. Okrem štatistického spracovania stredových, rozptylových a cyklických charakteristík klimatických pomerov jednotlivých lokalít a väèších oblastí sa v tejto disciplíne riešia aj problémy zmien a kolísania klímy, vrátane prirodzených a antropogénne podmienených príèin týchto zmien. Najnovším problémom klimatológie je predpokladaná zmena globálnej klímy vplyvom rastu skleníkového efektu atmosféry. Vývoj tejto zmeny sa rieši tiež s využitím hydrodynamických klimatických modelov, do ktorých je zabudovaný vplyv rastu skleníkového efektu atmosféry a aerosólov, ako aj orografie a interakcie oceánov, atmosféry, pevnín a iných klimatotvorných faktorov..

Absolventi zamerania Meteorológia a klimatológia nájdu uplatnenie predovšetkým v rôznych útvaroch Slovenského hydrometeorologického ústavu (v Bratislave (Koliba, letisko, Malý Javorník), v Jaslovských Bohuniciach, v Banskej Bystrici, v Gánovciach pri Poprade a v Košiciach). Uplatni sa môžu aj v iných inštitúciách na celom Slovensku (Geofyzikálny ústav SAV, Výskumný ústav závlahového hospodárstva, Výskumný ústav vodného hospodárstva, Ústav hydrológie SAV, všetko v Bratislave, Vysoká škola po¾nohospodárska v Nitre, Lesnícky výskumný ústav a Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene). V súèasnosti sú vo¾né miesta v SHMÚ, v GFÚ SAV a na KMK MFF UK v Bratislave. Èas absolventov sa uplatnila aj na podobných pracoviskách v ÈR alebo inde v zahranièí. Priemerná roèná potreba absolventov zamerania Meteorológia a klimatológia je 4 až 5, no vzh¾adom na to, že niektorí absolventi sa rozhodnú pre iné zamestnania, môže každý rok ukonèi v priemere aj 6 študentov.

Základným predpokladom úspešného štúdia na Katedre meteorológie a klimatológie je absolvovanie prvých 2 roèníkov odboru Fyzika na MFF UK. Nie menej dôležitým predpokladom je však aj záujem o problematiku meteorológie a klimatológie, ktorá do znaènej miery súvisí s niektorými sociálnymi a ekonomickými aktivitami ako aj s ochranou a tvorbou životného a prírodného prostredia. Úzky vzah k meteorológii a klimatológii má letectvo, po¾nohospodárstvo a záhradkárstvo, lesníctvo, vodné hospodárstvo, doprava, ochrana prírody, zdravotníctvo, turistický ruch, šport a telovýchova, urbanizmus a projektová èinnos a rad iných.

RNDr. Milan Lapin, CSc., vedúci KMK MFF UK


[ Predchádzajúci článok] | Úvodná strana]