Názov: Archimedova skrutka  I.
Anotácia: model Archimedovej skrutky, čerpanie vody.

Pomôcky: 1,5 l PET fľaša najlepšie bez nejakých zúžených miest, 2 vrchnáky z PET fliaš, aspoň 5 umelohmotných vrchnákov od rastlinných masiel, alebo iných ..., lepidlo – ja som použila Chemoprén na namáhané spoje, 2 drevené špajle alebo nejaké iné paličky na nanášanie lepidla a na os skrutky, korok, drôtik cca 1m, kúsok kartónu, páska na koberec, kliešte, nožnice, fixa, malé misky - môžeme použiť spodok z PET fliaš Postup:  (pozri obrázky dole) Vrch aj spodok PET fľaše odstrihnem tak, aby zostala len nezaoblená časť. Nakreslíme si na ňu fixou špirálu so stúpaním - vzdialenosťou medzi susednými závitmi - asi 3cm. Podľa odstrihnutého spodku fľaše nakreslíme na vrchnáky kruh a sústredne do neho nekreslíme menší kruh, tak aby rozdiel ich polomerov bol asi 1,5 – 2 cm. Takto vzniknuté medzikružie vystrihneme. Potrebujeme asi 5 takýchto medzikruží.

Aspoň časť vonkajšieho okraja medzikružia natrieme lepidlom a podľa nakreslenej špirály prilepíme do vnútra fľaše. Malé škáry, ktoré vznikajú medzi medzikružím a fľašou "zaslepíme" kúskom lepidla. Prilepíme ostatné medzikružia a vytvoríme špirálu. 
Pri lepení si môžeme pomôcť špendlíkmi, ktoré zapichujeme z vonkajšej strany do fľaše a pridržiavame nimi medzikružia na požadovanom mieste. Špendlíky tam môžu zostať aj počas schnutia lepidla.

Korok rozrežeme na dve polovice a jednu polovicu ešte napoly. Do dvoch menších kúskov zapichneme rovnomerne tri 7cm drôtiky a zahneme tak, aby držali korok uprostred špirály. Drôtiky u fľaši prilepíme páskou na koberec. Korok v strede prepichneme drevenou špajľou. Posledný najväčší kúsok korku použijeme na konci špajle ako držiak na rotáciu.

Z kúsku kartónu, zvyšku drôtu, vrchnákov od PET fliaš a lepiacej pásky si vyrobíme stojan na skrutku. Kartón je podložkou ku ktorej je lepiacou páskou pripevnení drôt. Drôt drží vrchnáky, uprostred ktorých je dierka na os skrutky. Samozrejme jedna strana je nižšie ako druhá :-).
Realizácia:
Do spodnej misky nalejeme vodu tak aby bol spodok skrutky ponorený vo vode. Točením skrutky sa bude voda prečerpávať.
Vysvetlenie: špirála vo vnútri skrutky tvorí, podľa uhla naklonenia, pre kvapku vody naklonenú rovinu, po ktorej sa kvapka kĺže smerom dole (obr vpravo). Voda sa prestane prečerpávať až keď(obr. vľavo), teda keď strany medzikruží budú vodorovné.

Poznámky: skrutka II.

Otázky: 

  1. Aký uhol náklonu musí mať skrutka aby fungovala ako čerpadlo?
  2. Do akej maximálnej výšky dokáže toto naše čerpadlo vodu prečerpať?
  3. Ako inak by sa ešte dala podobná skrutka vyrobiť?
  4. Kde sa ešte tento princíp používa?

Odpovede:

  1. Pozri vysvetlenie.
  2. Závisí to od toho akú hustú ste vyrobili špirálu. 4ím je špirála hustejšia tým do väčšej výšky dokážeme vodu vyčerpať.
  3. Pozri skrutka II.
  4. Mlynček na mäso, tiež ma špirálu, avšak vodorovnú

VIDEO